مدیریت وب سایت یکشنبه 4 تیر 1396 05:13 ب.ظ نظرات ()

چین کشوری با وسعت و قدمت زیاد می باشد که به دلیل تاریخ پربار و معماری خاص و زیبایش سالانه گردشگرهای بسیاری ر ا به سمت خود جذب می کند. شهر ممنوعه  یکی از دیدنی های جذاب پکن پایتخت کشور چین است.  این شهر مجموعه ای از قصرها ی قدیمی تشکیل شده است که در روزگار دور امپراطورهای چینی در آن زندگی می کردند. ساخت شهر ممنوعه از  سال  14066 میلادی و به دستور  دومین امپراطور سلسله ی مینگ، جودی آغاز شد و تا 14 سال ادامه یافت. این شهر در حدود 5 قرن محل زندگی امپراطورهای سلسله های مختلف چین بوده و بیش از 20 امپراتور در آن زندگی کرده اند. زندگی در این قصر تا سال 1911 میلادی ادامه داشت و پس از نابودی سلسله ی چینگ به پایان رسید. به گفته کارشناسان شهر ممنوعه چین بزرگ ترین و کامل ترین مجموعه چوبی در کل دنیا محسوب می گردد. ورود به  این مجموعه تا سال 1924 برای عموم مردم ممنوع بوده و فقط خاندان امپراطور می توانستند از آن دیدن کنند. از این رو به شهر ممنوعه شهرت یافت. با ما در این مقاله همراه باشید تا با شهر ممنوعه چین بیشتر آشنا شوید. 

شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه چین

معماری شهر ممنوعه چین

این شهر مستطیل شکل با مساحتی حدود 72 هکتار یکی از باارزش ترین میراث های فرهنگی دنیا به شمار می آید. دورتادور این شهر را دیواری با ارتفاع 10 متر فرا گرفته است و در هر ضلع این دیوار دروازه های اصلی این شهر قرار دارند. ضخامت دیوارهای شهر به گونه ای طراحی شده بود که توانایی مقاومت در برابر آتش توپخانه را در آن زمان داشته باشد. همچنین خندقی با عمق 52 متر دورتادور شهر ممنوعه را محاصره کرده است. در ساخت این شهر تمامی اصول طبقاتی و نظام تشریفاتی سلسله های فئودالی رعایت شده است . ساخت، معماری و تزیینات به کار رفته در این شهر بسیار باشکوه و مجلل بوده و متناسب با زندگی اشرافی طراحی شده است. برای ساخت این شهر حدود صد هزار صنعتگر و یک میلیون کارگر فعالیت داشتند. مواد اصلی و مصالح لازم برای ساخت این شهر از جاهای مختلف کشور به این مکان انتقال می یافت. 

معماری شهر ممنوعه

قصرهای تای حه، جون حه و بایو حه

قصر های تای حه، جون حه و بایو حه که از بزرگ ترین و جذاب ترین قصرهای این شهر می باشند،  محل برگزاری مراسم های بزرگ و باشکوه بوده اند. قصر تای حه در مرکز این شهر واقع شده و تخت طلایی امپراطوری در آن قرار دارد. این قصر مجلل ترین معماری در شهر ممنوعه را داراست و با 13000 شکل اژدها تزیین شده است. اژدها در فرهنگ چین نشان دهنده ی قدرت امپراطوری است. اگر به چین سفر کرده باشید قطعا تصویر اژدها را در بخش های مختلف قصرهای آن دیده اید. سکویی به رنگ سفید در قصر تای حه وجود دارد که باعث مجلل شدن این قصر شده است. گفته می شود این سکو از نفوذ رطوبت به داخل قصر جلوگیری می کند. همچنین اجرای این کار در جلوگیری از آتش سوزی نیز موثر می باشد. این معماری فوق العاده نشان از درایت و هوش چینی ها دارد. با توجه به چوبی بودن این شهر و قصر های آن، برای پیشگیری از آتش سوزی، در حیاط شهر حدود 308 ظرف مسی بزرگ قرار داشت که در کل سال پر از آب بود. در زمستان برای جلوگیر ی از یخ زدگی آب زیر آن آتش روشن می کردند.

قصر تای حه

دیگر قصرها

شهر ممنوعه دارای اتاق های بسیاری می باشد. بر اساس اعتقاد چینی های گذشته کاخ های امپراطوران آسمانی دارای 10 هزار اتاق است و امپراطور که پسر امپراطور آسمانی محسوب می شود باید تعداد اتاق هایش کمتر از امپراطور آسمانی باشد. از این رو گفته می شود تعداد اتاق های این شهر 9999.5 اتاق می باشد. آن نیم اتاق تنها دارای یک راه پله است.

چیان چینگ

قصر های چیان چینگ و کونین و باغ امپراتوری

از دیگر بناهای مهم این شهر، قصر های چیان چینگ و کونین و باغ امپراتوری هستند. این قصرها شامل باغ های زیبا و اتاق های بسیاری بودند که با سنگ های مصنوعی تزیین شده بود. در بخش انتهای قصر های تای حه، کاخ های دیگری وجود دارد که برای امور سیاسی و کشورداری از آن ها استفاده می کرده اند و به آن دربار درونی گفته می شد. همچنین کاخ های برای زنان و ندیمه های دربار نیز در نظر گرفته شده بود. بسیاری از بخش های این مجموعه با گذر زمان  و تغییرسلسله ها و جنگ های مختلف از بین رفته است. باقی مانده قصرهای این شهر و محوطه آن به عنوان موزه کاج در دید عموم قرار داده شده است

شهر ممنوعه چین