دشت لوت ایران را همیشه به عنوان یکی از کویرهای بزرگ ایران می شناختیم و در کتاب جغرافیا فقط نامش را شنیده ایم. اما در واقع این دشت کجاست و چه ویژگی هایی غیر از کویر بودن دارد؟ این دشت زیبا در بخش هایی از استان کرمان و خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان قرار گرفته است و با داشتن مساحتی بیش از 40,0000 کیلومتر مربع،  بزرگترین بیابان جهان به حساب می آید. بیابانی که گرمترین نقطه جهان با حداکثر دمای 70 درجه سانتی گراد، در آن قرار داشته است. دشت لوت ایران را به کویر لوت و بیابان لوت هم می شناسند که البته در جهان به بیابان لوت شهرت دارد. بنابراین با پارسین سیر پارس همراه باشید در این کویرنوردی ....
کویر لوت

دشت لوت بگوییم یا کویر لوت

به مکان هایی که در آن زمین های گلی و نمک زار دیده می شود، به اصطلاح کویر می گویند. قدمت آنها به دوره سوم زمین شناسی برمی گردد و حاصل از عمل تبخیر و رسوب گذاری هستند. تفاوت زیادی در پوشش گیاهی آنها وجود دارد و گیاهانی که در کویرها رشد می کنند، به دلیل بارندگی و میزان حیات پایین تر، ویژگی های خاصی دارند. برخلاف باور عمومی که آن را دشت لوت ایران یا کویر لوت می دانند، در پرونده ی جهانی یونسکو به نام بیابان لوت به ثبت رسیده است. بیابان لوت یکی از سخت ترین و صعب العبور ترین مناطق دنیا است. در بعضی از بخش های آن، نه تنها گیاه و موجودات جانوری دیده نمی شود، بلکه حتی باکتری ها هم وجود ندارند.

کویر لوت

تاریخچه کوتاهی از کویر لوت

ایران کشوری است که برخلاف داشتن شهرهای سرسبز و خوش آب و هوا، دارای یک چهارم منطقه کویری مناسب برای کویرنوردی است. دشت لوت ایران یکی از این بیابان ها است که در جنوب شرقی ایران قرار گرفته است. طول آن از شمال به جنوب حدود 900 کیلومتر و غرب به شرق حدود 300 کیلومتر است.  آثاری از سکونت انسان در این بیابان در هزاره ی چهارم پیش از میلاد مسیح به دست آمده است. زمانی بسیار بسیار دور، نزدیک به شش هزار سال پیش. اشیایی از این انسان ها نیز توسط زمین شناسان به دست آمده است که متعلق به همان دوران است. همچنین نشانه هایی از وقوع زمین لرزه هایی بسیار بزرگ نیز در این دشت دیده می شود که احتمالاً باعث نابودی حیات در این منطقه شده است.
دشت لوت

دریایی که بیابان شد !

برخی از زمین شناسان در کویرنوردی هایی که در این منطقه داشتند، به این اعتقاد رسیده اند که در گذشته، این کویر، دریای کم عمقی به نام تیس بوده است. به مرور زمان و علت گرم شدن هوا، کم کم خشک شده، اما همچنان قابل سکونت بوده است. به طوری که 6000 سال قبل نشانه های حضور انسان در آن بوده است. بیشترین میزان جمعیت فعلی دشت لوت ایران در گذشته در منطقه شهداد است که نام سابق آن «خبیص» بوده است. طی سال های 2004 تا 2009 هم گرم ترین نقطه سطحی کره زمین، در کویر لوت بوده که نزدیک به هفتاد درجه سانتی گراد بوده است. مرتفع ترین هرم های ماسه ای دنیا در این بیابان وجود دارند. دیدنی های زیادی در این دشت و بیابان لوت دیده می شود که تعداد زیادی از علاقه مندان را سالیانه به سمت خود جذب می کند. چهل مخروط آتشفشانی کواترنر و بزرگترین شهرکلوخی جهان که به شهر خیالی یا شهر لوت معروف است در این بیابان نهفته شده اند. به این زیبایی های، گستره ای پهناور از ماسه های رنگی از قهوه ای روشن تا خاکستری و حتی سیاه را هم اضافه کنید. گستره ای که همه جای آن مسطح نیست و بعضی جاها هرم ماسه ای است، در برخی شن های مواج، چند ضلعی های متعدد و حتی بزرگترین نبکاهای جهان در تپه های شنی آن دیده می شود. از جمله پوشش گیاهی معدود آن هم درختچه های گز هستند که در 20 کیلومتری شهداد دیده می شوند.
دشت لوت

رفتن به دشت لوت و جاذبه های آن

این روزها که کویرنوردی از جاذبه های توریستی ایرانیان شده است، بیابان لوت هم می تواند یکی از این جاذبه های عالی برای کویرنوردی باشد. دیدن آسمان شب کویر و سکوت آن، یکی از این ویژگی ها است که علاقمندان را به سمت آن می کشاند. کویر خور یا دریاچه نمک خور، یکی از مکان هایی است که می توان در دشت لوت ایران به آن سر زد. این کویر در مسیر اصفهان طبس قرار گرفته است. شهداد را هم که یکی از مکان های قابل سکونت است، می توانید برای سفر خود انتخاب کنید. شهداد خودش به تنهایی یک مطلب جداگانه می خواهد تا زیبایی های آن را به تصویر بکشیم.  برای کویرنوردی و سفر به جنوب بیابان لوت هم می توانید به سراغ کلوت های کرمان بروید.
دشت لوت

توصیه های سفر به دشت لوت و کویرنوردی

داشتن یک بلد در مسافرت به این بیابان و کویرنوردی یک امر ضروری است. بیابانی که توصیف کردیم که در بعضی جاهای آن حتی باکتری رشد نمی کند، می تواند بسیار خطرناک باشد. بدون داشتن تجهیزات کافی، غذا، چادر، لوازم بهداشتی، سوخت، طناب، کفش مناسب، قطب نما، نقشه و یک عینک آفتابی مناسب، سراغ کویر نروید. کرم ضد افتاب هم همراه داشته باشید که آفتاب بسیار سوزان کویر می تواند تا سال ها پوست شما را پیرتر کند. برای آسودگی بهتر، با وسایل نقلیه ای مانند هواپیما و قطار به این کویر لوت دوست داشتنی سفر کنید. و بعد با یک همراه یا بلد به کویرنوردی بروید.
دشت لوت