مدیریت وب سایت پنجشنبه 1 تیر 1396 01:45 ب.ظ نظرات ()

جزایر قَناری نام مجمع‌الجزایری است مرکب از هفت جزیره در اقیانوس اطلس ، نزدیک به ساحل کشور مراکش در شمال غربی قاره آفریقا و یکی از ۱۷ منطقه خودمختار اسپانیا که پایتخت آن شهر لاس پالماس می باشد، قناری یا کاناری از ریشه لاتین به معنی سگ است و گران کاناریا سگ‌های بزرگ معنی می‌دهد. 

گرن کاناری د لاس پالماس سومین جزیره بزرگ در بین جزایر قناریمی باشد .

نام پرندهٔ قناری از نام اینجزیره ها گرفته شده ، چراکه این پرنده بومی این منطقه و نیز منطقه مادیرا می باشد . نام منطقه از نام لاتین آن Insularia Canaria گرفته شده که به معنی | جزیره سگ ها | است . این نام را رومیان به خاطر سگ‌های وحشی ای که در آن‌جا پراکنده بودند به این جزایر دادند.

جزایر قناری را در متون فارسی میانه | جاودان کَث | نامیده اند که به معنای شهر جاودان است . ایرانیان این جزایر را نقطه آغاز نیمروز یا نصف‌النهار می‌شمردند . پس از حمله اعراب و ترجمه کتاب‌های پهلوی به زبان عربی ، این اصطلاح نیز به گونه | جزایر خالدات | به عربی ترجمه شد.

 

نام جزایر هفت گانه جزایر قناریبه همراه نام مراکز آنها بدین شرح است :

1- تنریف ، مرکز : سانتا کروس د تنریفه 

2- گرن کاناریا ، مرکز : لاس‌پالماس گرن کاناریا 

3- لانزاروته ، مرکز : آرسیفه 

4- لاپالما ، مرکز : لسانتا کروز اپالما 

5- لا گومرا ، مرکز : سان سباستیان لا گومرا 

6- ال هیرو ، مرکز : والورده 

7- فوئرته‌ونتورا ، مرکز : پوئرتو دل روساریو 

نزدیکترین جزیره از جزایر قناری در ۱۰۸ کیلومتری کرانه شمال غربی آفریقا قرار دارد که این بخش از دو استان سانتا کروس و لاس پالماس تشکیل شده است .

 

جزیره اسپانیایی گران قناری | Gran Canaria 

جزیره اسپانیایی گران کاناریا که به دلیل تنوع آب وهوایی خود به قاره کوچک شهرت دارد ، در ۱۲۵ مایلی سواحل آفریقای غربی قرار گرفته است . آب و هوایی گرمسیری و خشک در جنوب و آب و هوایی نیمه معتدل و گرم در شمال ، دو نیمه کاملاً متفاوت را برای این جزیره توریستی به وجود آورده است . این جزیره به لطف برخورداری از کوهستانی با ارتفاع ۲۰۰۰ متر همه ساله میزبان کوهنوردانی از سراسر جهان بوده و ساحل ماسه ای آن به یکی از جاذبه های اصلی گردشگری در جنوب جزیره تبدیل شده است . دوستداران مناطق تاریخی و فرهنگی نیز با سپری کردن روزهایی مفرح در شهر لاس پالماس ، مرکز جزیره گران کناریا ، می توانند فرصتی مناسب را برای بازدید از بناهایی برجسته ، همچون کلیسای سانتا آنا ( santa Ana) و قلعه قدیمی کاستیلو دو لا لوز که در حال حاضر به موزه ای تبدیل شده ، به دست آورند.

 

جزیره اسپانیایی تنریف | Tenerife 

تنریف بزرگترین جزیره از جزایر قناریاست . بازدیدکنندگان و گردشگران این مناطق از منظار متنوعی دیدن می کنند. برخی از مهم ترین و پر جاذبه ترین مناظر آن را صخره های همیشه سبز با گل ها و درختانی با برگ های سوزنی تشیکل می دهند . گردشگران می توانند با صعود بر قله ۳۷۱۸ متری پیکو دل تید (pico del tiede) بلندترین کوهستان اسپانیا ، به راحتی تمام حفره های به جای مانده از فعالیت های آتشفشانی آنرا مشاهده کنند . پارک پرندگان «لورد پارک» یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تنریف است که گونه های مختلفی از پرندان را در خود جای داده است. همچنین سواحل زیبا و رویایی همچون ساحل پلایا دی لاس آمریکا در جنوب غربی جزیره تنریف و همچنین پارک آبی سیام پارک در جنوب جزیره تنریف از جاذبه های گردشگری جزیره تنریف میباشد .

 

جزیره اسپانیایی لانزاروت| Lanzarote 

در نگاه اول ، جزیره لانزاوت را منظره ای می بینیم که پس از گذشت سال ها فعالیت آتشفشانی اقیانوس ها ، حالت و شکل امروز خود را پیدا کرده است . اما مشاهده دقیق و موشکافانه تر به این جزیره ، مناظری شگرف را برای بازدید کنندگان آن به تصویر می کشاند . پارک ملی تیمانفایا |timanfaya | یکی از مناطق به جای مانده از فوران های آتشفشانی این جزیره است که هنوز هم آثاری از گدازه های آتشفشانی در آن مشاهده می شود . شاید جالب باشد که بدانید ، اجاقی که در رستوران "ال دیبالو" این جزیره قرار دارد با استفاده از یک تنور آتشفشانی فعال غذاها را می پزد . این جزیره که دومین جزیره بزرگ از جزایر قناریاست در سال ۱۹۹۴ به عنوان یکی از زیست منطقه های محافظت شده جهان در فهرست یونسکو به ثبت رسید.

راهنمای سفر به جزایر قناری:

راحت‌ترین و ایمن ترین راه برای رسیدن به جزایر قناری، سفر با هواپیما می باشد . رفتن به جزایر قناریاز طریق فرودگاه‌های تنریف و گرن کاناریا که دارای بیشترین تعداد پرواز میباشد معمولا راه بهتریست ولی اگر بخواهید وارد دیگر جزایر قناریشوید ، باید بدانید که تعداد ساعت‌های پروازی محدودتر و بلیط‌ها گران‌تر می‌شود .

فرودگاههای جزایر قناری:

تنریف دارای 2 فرودگاه می باشد . فرودگاه اول رینا سوفیا | Reina Sofia Airport نام دارد که در جنوب جزیره تنریف واقع شده که به آن فرودگاه جنوبی جزیره تنریف | Tenerife South Airport با کد اختصاری TFS می گویند . 

فرودگاه دوم لوس رودئوس Los Rodeos Airport نام دارد که در شمال جزیره تنریف واقع شده و به آن فرودگاه شمالی جزیره تنریف | Tenerife North Airport با کد اختصاری TFNمی گویند .

فاصله بین این 2 فرودگاه حدود 65 کیلومتر می باشد که با تاکسی حدود 50 دقیقه به طول می انجامد . از هر دوی این فرودگاه‌ها اتوبوس و تاکسی برای رفتن به شهرهای جزیره تنریف مهیا میباشد . باید توجه داشت که اتوبوس‌ها معمولاً از ساعت دوازده تا پنج صبح کار نمی‌کنند و کرایه‌ی تاکسی‌ها هم این وقت شب گران‌تر می‌شود .

تنها فرودگاه گرن کاناریا نیز در قسمت شرق جزیره قرار گرفته و حدود نیم ساعت با لاس‌پالماس فاصله دارد با کد فرودگاهی LPA که این مسیر را می توان با تاکسی و اتوبوس هم طی کرد .

 

حمل و نقل در جزایر قناری:

در هر دو جزیره ‌، اتوبوس‌ها به راحتی رفت و آمد می‌کنند و در جاهای مختلف شهرها ایستگاه دارند ، ولی یکی از بهترین و کم هزینه ترین گزینه ها برای رفت و آمد در جزایر قناری، اجاره یک اتومبیل برای مدت اقامت است که البته باید به بیمه آن توجه کنید که هم دارای بیمه بدنه و هم بیمه شخص ثالث باشد . در جزایر قناریشرکت‌های بزرگی هستند که به شکل کاملا تخصصی به اجاره انواع اتومبیل مشغولند ، تنها شرط اجاره اتومبیل هم داشتن گواهینامه‌ی بین‌المللی و پاسپورت میباشد .

 

اقامت و گردشگری در جزایر قناری:

توریست‌ها معمولاً چه در سانتاکروز و چه در لاس‌پالماس ترجیح می‌دهند در مناطقی اقامت کنند که نزدیک به دریا باشند . تعداد هتل‌ها و مراکز تفریحی در این قسمت‌ از جزایر قناریبیشتر است و امکان انواع تفریحات و بازیهای آبی هم در اقیانوس آتلانتیک مهیاست .

شاید جزایر قنارییکی از بهترین مکانهای دنیا برای گشت و گذارها و ثبت خاطزات رویایی شما باشد که میتوان در آن یک روز کامل بیرون از هتل ماند ، پیاده‌روی در کوچه‌های سنگ‌فرش تا تپه‌های سرسبز و کمی استراحت در سایه‌های درختانی با برگ‌های پهن و تیره که ویژگی گیاهان مناطق استوایی است ، شاید یکی از بهترین و آرام‌بخش‌ترین اتفاقاتی باشد که در طول سفر تجربه خواهید کرد . برای همین است که اداره‌ی گردشگری اسپانیا همیشه از شعار تبلیغاتی دوباره جوان شوید در شعارهای تبلیغاتی خود برای سفر به جزایر قناریاستفاده می‌کند .

فراموش نکنید در جزیره تنریف به دیدن کوهستان اِل تِیده بروید . این آتشفشان بزرگ در سال ٢٠٠٧ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و سومین آتشفشان فعال و بزرگ در دنیاست . اطراف این کوه ، تورهای مختلف درمانی برای استفاده از آب‌های معدنی برگزار می‌شود که طرفداران زیادی دارد . اگر اهل ورزش هم هستید ، روستای کوهستانی آناگا می‌تواند حس نشاط را در شما زنده کند . ممکن است در ارتفاعات از هوای بهاری جزیره خبری نباشد و بهتر است لباس گرمی به همراه داشته باشید.

برای کوه‌نوردی یا دیدن پارک‌های طبیعی گرن کاناریا ، پارک ملی گاراخونای گزینه‌ی خوبی است . گاراخونای هزاران گونه‌ی نادر گیاهی و جانوری دارد و اگر خیلی ورزش‌کار هستید و توانایی لازم برای بالا رفتن از کوه را دارید ، مطمئن باشید چشم‌اندازی بی‌نظیر از رنگ‌های سبز و آبی در انتظار چشمان شماست . کوه‌نوردی ، رصد آسمان و ستارگان و همچنین مهمترین آن یعنی بازیها ، تفریحات و ورزشهای آبی در این جزیره بسیار جذاب است ولی یادتان باشد گرن کاناری ، قدیمی‌ترین باشگاه گلف اسپانیا را نیز دارد . گلف از محبوب‌ترین بازی‌های جزیره است و هر سال هم در فصل بهار مسابقاتی در گرن‌کاناری برگزار می‌شود .

یکی از جاذبه‌های طبیعی و عجیب جزایر قناری، روکوسینکادوست که بومی‌ها آن را انگشت خدا می‌نامند ، چون صخره‌ی بلندی است که به صورت عمودی روی زمین قرار گرفته و داستان‌های باستانی جزایر قناریمی‌گوید انگشت خدا توانسته این صخره را به این حالت نگه دارد . معلوم نیست روکوسینکادو تا چه زمانی قادر است به همین شکل بایستد ، ولی تا امروز توانسته است حداقل نود درصد توریست‌های جزایر قناری را به تماشای خود جلب کند.

بچه‌ها هم در جزایر قناریبسیار خوش می‌گذرانند ، علاوه بر بازی‌های ساحلی ، بزرگ‌ترین کلکسیون طوطی جهان در لورو پارک در شمال جزیره تنریف قرار گرفته که دارای بیش از سه هزار انواع طوطی مختلف است . لورو پارک تنریف همچنین شامل قسمتهای گوناگونی مانند آکواریوم ، قسمت نگهداری و شوی آکروباتیک نهنگها ، دلفینها و همچنین پنگوئنها میباشد .

از دیگر دیدنیهای جزیره تنریف ، سیام پارک (بزرگترین پارک آبی جزیره تنریف) در جنوب جزیره میباشد که رفتن به آن را به تمامی مسافرین توصیه میکنیم .

 

غذا در جزایر قناری:

ذائقه‌ی غذایی این منطقه ، چیزیست بین فرهنگ اسپانیایی ، آمریکای لاتین و آفریقا . مواد اصلی بیشتر غذاهای محلی از انواع سبزیجات و ماهیها تشکیل شده است . یکی از غذاهای محبوبی که از بهترین انواع آن را میتوان در جزیره تنریف یافت کرد ، خوراک ماهی سانکوچو کاناریوست که همراه با سس مخصوصی به نام موخو ، سرو می‌شود . سانکوچو نوعی ماهی سفید نمک سود شده میباشد که گوشت ترد و خوشمزه‌ای دارد . مانند بقیه‌ی جاهای اسپانیا ، تاپاس‌ هم یکی از خوراکی‌های معمول جزایر قناریاست که بیشتر اوقات همراه با یک نوشیدنی سرو می‌شود.

جزایر قناری از مجموع هفت جزیره در اقیانوس اطلس تشکیل شده و به خاطر نزدیکی جغرافیایی، کشور مراکش سال‌هاست ادعای مالکیت آن را دارد؛ اما جزایر قناری بخشی از خاک اسپانیاست و مردم آن ملیت اسپانیایی دارند. بین این هفت جزیره، دو تای آن‌ها از بقیه مهم‌ترند: جزیره‌ی تنه‌ریف و جزیره‌ی گرن‌کاناری. پایتخت جزایر قناری، شهر لاس‌پالماس است که در گرن کاناری واقع شده و شهر پرطرفداری در میان گردشگران است. جزیره‌ی تنه‌ریف هم از هفت تا شهر تشکیل شده که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شهر آن، سانتاکروز در شرقی‌ترین قسمت جزیره است. آب و هوای جزایر قناری تقریباً همه‌ی سال شبیه به هم است. مهم نیست در چه فصلی از سال باشیم، آب و هوای جزیره‌ها همیشه بهاری است. تابستان‌ها دمای هوا به زحمت به 24-25 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد و زمستان‌ها حدوداً هفت-هشت درجه خنک‌تر می‌شود. رتوریست‌ها معمولاً ترجیح می‌دهند در مناطقی اقامت کنند که نزدیک به دریا باشند.